TEKNİK BİLGİLER
Yakıt Ekonomisi Sağlama Yöntemleri

 

 1. Çatı yalıtımınız yetersiz ise uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.
 2. Radyatörlerinizde ayarlı termostat kullandığınızda yakıt tüketiminiz daha ekonomik olacaktır.
 3. Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeleri tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’ i pencere ve kapılardan olmaktadır.
 4. İzolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.
 5. Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.
 6. Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz. Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir.
 7. Radyatörlerin üstlerini ve önlerini estetik amaçla kapatmayınız. Bu durumda ısı odanıza homojen bir şekilde dağılamaz. Radyatörlerin ısı alış verişinin engellenmesi %15 yakıt tüketimini arttırır.
 8. Radyatör ile duvar arasında boşluk bırakınız. Eğer inşaat aşamasında duvarlara yalıtım yapılmamışsa radyatör arkası yalıtımını prefabrik folyo kaplı polietilen levhalarla kolayca yapabilirsiniz. Bu durumda ısının odaya yayılmadan önce dışarıya çıkmasını önlemiş olacaksınız.
 9. Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığını en çok 20 °c konfor sıcaklığına ayarlayınız. Konfor sıcaklığından sonra 1°c ’ lik sıcaklık artışı %5 civarında bir enerji kaybına neden olmaktadır.
 10. Mutfakta fırın ve ocağın ısısından faydalanın. Mutfak oda sıcaklığını 18-20oc ‘ ye ayarlayın.
 11. Buzdolabının kapısını her açtığınızda buzdolabı içinde soğuk havanın %30’ u oda içerisine kaçabilir.
 12. Odalarda, masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvarlardan uzak tutunuz.
 13. Güney cephesindeki pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgârlık ile kapatınız.
 14. Gece, gündüz ısınan evleri % 50-55 nemlendiriniz. 18°c ısınan bir odanın nemlendirilmesi ile hissedeceğiniz pratik konfor sıcaklığı 20°c' nin üstünde olacaktır. Nemli hava sıcaklığı daha iyi tutacak, buharlaşma azalacağından vücudunuz daha az ısı kaybedecektir.
 15. Kullanmadığınız ev bölümlerinin (oda, kiler, giriş ve merdiven) radyatörlerini kapatınız.
 16. Oda sıcaklığını evde olmadığınız zamanlarda 4-5 oc düşürünüz.
 17. Evinizi çok uzun süre değil, günde iki kez yaklaşık 5'er dakika havalandırın. Bu sırada radyatörleri kapatın. Böylece mobilyalarda ve duvarlarda hapsedilmiş olan ısı değil sadece kullanılmış olan  hava dışarı atılmış olur.

  Binalarda Isı Yalıtımı Yoluyla Isınma Veriminin Arttırılması
  Bilindiği gibi binalar; pencereler, dış duvarlar, merdiven, ev duvarları, tavanlar, ısıtılmayan hacimler üzerindeki döşemeler, zemine oturan döşemeler ve açık geçitler üzerindeki döşemelerden ısı kaybetmekte ve bu yüzden binaların yakıt faturası yüksek gelmektedir. Alınacak ısı yalıtımı önlemleriyle halen tüketilen yakıt miktarından % 50-60 oranında tasarruf edebilirsiniz.
  Uygun yalıtım ile aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir.
  Çatı Yalıtımı % 20
  Dış duvar yalıtımı %15
  Pencere-kapı yalıtımı % 15
  Sızdırmazlık önlemleri % 10
  Toplam enerjinin %40’ı konutlarda tüketilmektedir.
  Konutların enerji giderleri; ısıtma, sıcak su, aydınlatma, pişirme, çamaşır yıkama vs. tüketimlerdir. Oransal olarak kullanılan enerjinin;
  % 81’i konutun ısıtılmasında,
  % 11’i banyo ve mutfakta,
  % 8’i elektrikli aletlerde harcanmaktadır.

 

© Copyright 2024 STEAMON - Tüm Hakları Saklıdır İkitelli Organize Sanayii Bölgesi Pik Dökümcüler Sanayi Sitesi A-5 Blok No:15 Başakşehir / İstanbul (Merkez) Telefon : 0090 (212) 485 1 993 - E-Posta : info@steamon.com.tr TÜRKÇE - ENGLISH - RUSSIAN Tasarım : GWT